Mida Põltsamaa lossis teha saab?

1. Põltsamaa Muuseum ja Turismiinfopunkt

+372 775 1390, 529 3307
muuseum@poltsamaa.ee
muuseum.visitpoltsamaa.com

Avatud:
15. mai – 15. sept E–P kl 10.00-18.00
16. sept – 14. mai E–L kl 10.00-16.00

Põltsamaa Muuseum tutvustab linnuse, linna ja kihelkonna kuulsusrikast ajalugu. Muuseumist on võimalik tellida giiditeenust, muuseumitunde ja pildiprogramme. Samas asub ka Põltsamaa Turismiinfopunkt, kust saab osta piirkonna suveniire ning kaasa võtta tasuta turismitrükiseid.

Giiditeenus nii lossihoovis, linnas kui kogu Põltsamaa vallas. Teenus on saadaval viies eri keeles: eesti, inglise, vene, soome, saksa.

2. Põltsamaa veinikelder ja toidumuuseum

+372 5855 6299
veinikelder@orkla.ee
www.felix.ee/ettevottest/poltsamaa-veinikelder/
Kohtade arv: 20+15 + väljas 24

Veinikeldrist on võimalik tellida veinide degusteerimist suurematele ja väiksematele gruppidele. Valikus on 3 ja 5 veini degustatsioon, mille kõrvale pakutakse Põltsamaa juustu. Tutvustuse käigus saab hea ülevaate Põltsamaa tehase ajaloost ja tänasest sortimendist.

Veinikeldri ruume on ka võimalik rentida erinevate tähtpäevade tähistamiseks. Lisaks veinile on müügil kergemad snäkid ja kohvi, mida on võimalik nautida nii keldris kui väljas terrassil.

Toidumuuseum asub veinikeldriga samades ruumises. See annab hea ülevaate toidutootmise ajaloost Põltsamaal, alates ETK Põltsamaa Tehaste algusjärgust 1920. aastatel, mil toodeti kohvi, kartulitärklist ja veini, nõukogude aegsest perioodist, mil värvikamateks toodeteks olid kosmonautidele suunatud tuubitooted, kuni tänapäevani.

Suvehooajal on veinikelder ja toidumuuseum avatud iga päev, talvehooajal suletud.

3. Katre Meistrikoda

+372 551 3147
katre.arula@gmail.com
www.katrearula.com

Katré on Eesti käsitöömeister ja moelooja, inspiratsiooniallikateks rahvariided ja rahvakunst. Tema poes lossihoovis leidub laias valikus unikaalseid tooteid: kotid ja erinevad aksessuaarid, kleidid, helkurid, pajalapid ja palju muud.

Gruppidel on võimalik tellida Katré tööde esitlust ja tegevuse tutvustust. Meister näitab oma töid ja räägib nende saamisloost. Meister valmistab ka tooteid eritellimusel vastavalt kliendi soovile. Kokkuleppel toimuvad õpitoad.

Suvehooajal on Katre Meistrikoda avatud iga päev, talvehooajal ettetellimisel.

4. Lossirestoran Konvent

+372 522 2584
loss@poltsamaa.ee
www.poltsamaaloss.ee
Kohtade arv: 100

Põltsamaa lossimüüride vahel asuv ajaloohõnguline Konvendisaal on mõnus paik nii seminaride korraldamiseks kui erinevate sündmuste tähistamiseks. Lossihoovi külastavad grupid on lahkesti oodatud Konvendisaali einestama, eelbroneering vajalik.

Põltsamaa lossirestoran Konvent on avatud ettetellimisel.

5. Kersti Kangrukoda

+372 51 56 980
kerstipook@gmail.com
puuhabe.weebly.com

Kersti on õppinud Eesti rahvusliku tekstiili kujundajaks ja loob traditsioonilist käsitööd tänapäevases võtmes. Kangrukoja poest võib leida lauakatteid, patju, kotte,salle, põrandavaipu ja palju muud põnevat eestilasele omast tekstiilimaailmast. Kangrukojas valmivad tooted ka eritellimusel, klientide soove arvestades. Perenaine näitab lahkesti oma töid ja tutvustab nende sünnilugu. Kokkuleppel toimuvad kangakudumise õpitoad kangrukojas ja kliendi juures.

6. Kesk-Eesti kunstigalerii pART

+372 5192 5845
ethel@kunstikool.ee
www.kunstikool.ee

Galerii pART on pööningule ehitatud ekstreemgalerii. Igal kuul on pART kunstigaleriis uus professionaalse kunsti näitus. Galerii on kaheosaline ja kaasaegse valgustusega, kogupinda on 200 ruutmeetrit. Galerii on rajatud Kunstiseltsi liikmete poolt.

7. Kunstikeskus – savi-, klaasi- ja sepikoda

+372 5192 5845
ethel@kunstikool.ee
www.kunstikool.ee

Kunstikeskuse päralt on 400 ruutmeetrit keldrikorrust, kus ühes otsas on koha leidnud kunstipood ja teises otsas savikoda. Ruumide sisekujunduses on ohtrasti kasutatud noorte disaini mosaiikide ja seinamaalide näol, eksponeeritud on noorte kunstitööd.

8. Põltsamaa Käsitööseltsi Värkstuba

+372 5561 2312
anneytt@hot.ee

Värkstoa eesmärk on rahvuslike käsitöötraditsioonide väärtustamine, hoidmine ja tutvustamine, arvestades paikkondlikku eripära. Müügil kaunis kohalik käsitöö. Ettetellimisel erinevad töötoad.

9. EELK Põltsamaa Niguliste kirik

(+372) 5663 9993, 776 9915
poltsamaa@eelk.ee
www.poltsamaakogudus.ee

EELK Põltsamaa Niguliste kirik mahutati linnuse 13. saj pärit väravakäigu ja 1500 paiku püstitatud suurtükitorni müüride vahele Rootsi ajal, 1632. a. Kirik põles 1941. a juulis, kuid tänu pastor Herbert Kuurme ettevõtlikkusele taastati juba Stalini ajal, 1952. aastaks. Pühakojas saab näha Tartu Ülikooli endise kiriku kantslit, altarit, pinke ja lühtreid. Altaris on kaks maali, mida vastavalt Ülestõusmispüha ning Taevaminemispüha ajal vahetatakse. 1900. a valmistatud orel pärineb Fr. Saueri tehasest Saksamaalt. Alles hiljuti valmisid kolme aknasse vitraažid, mille autoriks on Dolores Hoffmann.

Kirikus leiavad igal pühapäeval aset jumalateenistused, lisaks toimuvad erinevad kontserdid nii suvel kui jõuluajal. Suvehooajal on kirik külastajatele avatud E-L. Kui oled lossis tellinud giidiga ekskursiooni, siis giidiga pääseb alati ka kirikut uudistama, ka väljaspool kiriku lahtiolekuaegu.